חשיבות הבטיחות בסביבת עבודה משרדית

באופן טבעי עבודה משרדית נתפסת כנוחה ללא סיכונים בריאותיים לכאורה. עם הזמן אנו נוכחים לדעת כי העבודה בתוך משרד סגור/פתוח מכילה סיכוני בטיחות שונים וסיכוני בריות אשר מתהווים מתנאים לא נאותים בסביבת העבודה. תנאים לא נאותים עלולים להתהוות עם הזמן כדוגמת רעשי רקע, תאורה לא נכונה הפוגעת בראייה לטווח ארוך, אוויר מזוהם, שימוש לא נכון בציוד משרדי ועוד גורמים אחרים רבים לעיתים בלתי נראים לעין

הקדמה


באופן טבעי עבודה משרדית נתפסת כנוחה ללא סיכונים בריאותיים לכאורה. עם הזמן אנו נוכחים לדעת כי העבודה בתוך משרד סגור/פתוח מכילה סיכוני בטיחות שונים וסיכוני בריות אשר מתהווים מתנאים לא נאותים בסביבת העבודה. תנאים לא נאותים עלולים להתהוות עם הזמן כדוגמת רעשי רקע, תאורה לא נכונה הפוגעת בראייה לטווח ארוך, אוויר מזוהם, שימוש לא נכון בציוד משרדי ועוד גורמים אחרים רבים לעיתים בלתי נראים לעין.

 

סביבה המשרדית טומנת בתוכה סיכונים נראים לעין ואלו שאינם נראים לעין ורצוי שכל אחד יכיר אותם ובעיקר יפעל למניעתם תוך בחירה נכונה ומודעות גבוה לנושא. עבודה משרדית נפוצה מאוד בקרב חברות נדל"ן, חברות הייטק, משרדי ממשלה , מרכזי שרות למיניהם ועוד. בכל מקום בו מתרחשת פעילות אנושית שוקקת מתקיימות תאונות ואלו רבות מגוונות. חלקן מקורן בכשלים הנדסיים וחלקן נובעות מהגורם האנושי. מתפקידנו לצמצם ככל שניתן את מרכיב התאונות במקום העבודה, גם אם המדובר במשרד בטיחותי למראה ובעיסוק בטוח כמו ישיבה מול מחשב.

 

בשנת 1954 הוקם בישראל המוסד לבטיחות וגהות, שממונה על שמירת הבטיחות במקומות העבודה ובמהלכה. מוסד זה הוקם מתוקף חוק ארגון הפיקוח על העבודה, ומטרתו מוגדרת בחוק כשמירה על תנאי הבטיחות בעבודה והגהות המקצועית. בקבוצת אמות השקעות מייחסים חשיבות רבה לבטיחות הדיירים ומבקרים בנכסי החברה. חשיבות זו מתבטאת בקיום הדרכות פרונטאליות בנושא בטיחות וחירום לדיירי ועובדי הבניין תוך קיום מגוון תרגילים להערכות מוקדמת. בנוסף לכך, חברות הניהול וחברות האבטחה המוצבים בנכסי החברה מקיימים באופן שוטף הדרכות בטיחות וסקרי בטיחות ברחבי הנכס עליהם הם מופקדים. עם זאת, האחריות לשמור על הבטיחות בבית ובחוץ, בסביבת המגורים והעבודה, מוטלת על כל אחד ואחת מאתנו.

 

בכדי להקל את ההתמודדות עם אתגר הבטיחות ולמנוע כל שניתן תאונות עתידיות, נעזרנו בפרסום מקיף מטעם ממשלת אוסטרליה שריכז מכלול של הסכנות האורבות לנו במשרד וכיצד עלינו להתגונן מפניהן:

 

 

הכנה מוקדמת


ראשית חשוב לזכור כי העבודה בנושא בטיחות אינה נגמרת לעולם. עליכם לדעת כי שמירה כל כללי בטיחות נכונים תצמצם פגיעות בגוף ובנפש. טרם השכרת משרדים חדשים עליכם לקחת בחשבון מספר נושאים הקשורים לבטיחות מקום העבודה שלכם. תכננו את סביבת העבודה שלכם כך שתותאם לצרכי העובדים בה. למשרד סגור או שיטת ה open pace חשיבות רבה בתכנון והתאמת סביבת עבודה גם מהבחינה הבטיחותית. יש להתייחס לגורמי רעש ורמות רעש בסביבת העבודה שבה נדרשת עבודה עם כישורים שכליים ומחשבתיים גבוהים.


 

סיכונים במשרדים


בסביבת עבודה משרדית קיימים סיכונים רבים ולהן מספר דוגמאות אשר רצוי לשים אליהן לב טרם כניסתכם למשרד: סיכוני אש, חשמל, סיכונים בתפעול ציוד משרדי, סיכונים בהפעלת ציוד מחשוב וצילום, סיכונים בתנועה בסביבת העבודה. החלקות ונפילות – סוגי משטחי רצפה שונים, ציוד כמו כבילה פרוש על הרצפה, מכשולים קבועים ומזדמנים, תאורה לקויה מערכת מדרגות, מעברים. ציוד משרדי וריהוט – ציוד חד שבור ולא בטיחותי, ציוד המופעל חשמלית, ציוד משרדי לטיפול בנייר כגון : מגרסות, גיליוטינה לחיתוך נייר וכו'. מכונות חשמליות – כל סוגי המכונות למיניהן לרבות מחשבים ומסכים שאינם מותקנים בצורה בטיחותית, זיהום אוויר כתוצאה מפעולת מכונות בחדרים סגורים. סיכוני חשמל- שקעי חשמל ומכונות.


 

קיום הדרכות בטיחות


אחד הגורמים העיקריים לתאונות בעבודה ולסכנות נראות או בלתי נראות לעין הוא הגורם האנושי. מודעות גבוהה לסכנות הבטיחותיות וגורמי הכשל הקיימים במרחב העבודה תקטין את תאונות העבודה ואת איומים הקיימים בנושא הבטיחות. הדבר צודק ונכון גם לגבי הערכות מוקדמת למצבי חרום . ככל שעובדים יכירו וילמדו את תרחישי החירום , סכנות הבטיחות בכל המישורים, כך יפחתו תאונות ופגיעות בגוף ובנפש העלולים להתרחש כתוצאה מפגעי בטיחות שונים הקיימים במרחב האישי והציבורי. חשוב לוודא כי מתקיימות הדרכות בטיחות לעובדים לצורך הכרת הסיכונים, הגברת המודעות ונקיטת כל הפעולות הדרושות לצורך מניעת תאונות ופגיעות בגוף ובנפש. מאחר ועבודה במשרדים נראית טריוויאלית וללא סכנות כך חשוב להדריך את העובדים בכל הסכנות הטמונות במרחב המשרדים גם אל אלו שאינן נראות לעין.


 

בדיקות ואישורים


במשרדים יכולות להיות מערכות רבות, חלקן קשורות לבטיחות חלקן לחרום וחלקן להתנהלות שוטפת ביומיום. לא תמיד המערכות חדישות ומותאמות לתקנות החדשות ועל כן אותן יש לבדוק ביתר שאת ממערכות יותר חדשות. במהלך חיפושים משרדים להשכרה בתל אביב, ירושלים ואפילו באר שבע חשוב לוודא כי כלל המערכות השונות במשרד יהיו תקינות כולל אישור תקינה רשמי מגוף מוסמך בודק. חשוב לוודא מתי בוצעה הבדיקה האחרונה והאם המערכות נבדקות בשוטף. חשוב מאוד לוודא כי שום מערכת או חלקי מערכת המוזכרות יהוו גורם מסכן או מכשול בעבודה המשרדית השוטפת, לכן יש לוודא מיקום נכון של המערכות ביחס לישיבה במשרד.


 

ועוד קצת..


כניסתכם למשרד - דלת אוטומטית שאינה נפתחת מספיק מהר דאגו לכוונן את הדלתות למהירות הרצויה דלת זכוכית שקופה שאפשר להיתקל בהשימו שלט אזהרה או עציץ לפני דלת זכוכית שולחן קבלה דחוס או בעל קצוות חדים חשוב שלא תיווצר צפיפות ליד שולחן הקבלה העברת חיידקים על ידי מבקרים דאגו לניקיון ולחיטוי יומיומי של חדר הקבלה.


רצפות - רצפה חלקה מדי תגרום להחלקה אל תשתמשו בכמות נדיבה מדי של פוליש, בחרו סוג רצפות בעל מרקם מחוספס הבדלי גובה ברצפת המשרד דאגו לסימון או לתאורה מתאימה לאזהרה, השתדלו שמפלס הריצוף במשרד יהיה אחיד אריחים שבורים או קרעים בשטיח טעונים תיקון מידי.


חשמל - כבלי חשמל חשופים או שקעים שבורים סכנה! תקנו מיד כבלי חשמל שעוברים במקומות פתוחים דאגו שכל הכבלים והחיבורים יהיו מוצנעים מכשירי חשמל לשימוש ביתי ערכו ביקורת מתמדת לתקינותם מתקן להרתחת מים למשקאות חמים דאגו לבידוד מתאים למתקן ההרתחה
גם לאחר שננקטו כל אמצעי הזהירות המתאימים, עדיין קיימת אפשרות של תאונה בלתי צפויה. על כן תלו במקום בולט במשרד מספרי טלפון להזעקת הגורמים ההולמים: מד"א ומכבי אש באזור המגורים שלכם. כמו כן דאגו לתיבת עזרה ראשונה, ובמשרדים גדולים לחדר עזרה ראשונה - מיני מרפאה למנוחה והתאוששות. על ערכת העזרה הראשונה לכלול: כפפות סטריליות, מסכה לנחיריים ולפה, תחבושות, פלסטרים, יוד, משחה נגד כוויות, משחה אנטיביוטית, פדים לעיניים, סודה שתייה, ומומלץ לציידה גם כדורי הרגעה נגד חרדה.

 

גילוי טיפול ומניעה

 

במידה ומתגלות סכנות ו/או תקלות בטיחות בכל פרמטר אפשרי העלול לגרום לפגיעה בגוף או בנפש יש להעביר את המידע על כך באופן מידי לגוף המנהל. כל גילוי של סכנה בטיחותית וטיפול נכון בסכנה תמנע תאונה עתידית אפשרית לכן גילוי מוקדם וטיפול מהיר הוא מפתח להצלחת עבודה בסביבה בטוחה. לאחר גילוי אסור לדחות את הטיפול. כל דחייה עלולה "להישכח" ובכך הסכנה הבטיחותית תמשוך להתקיים ולסכן אחרים. הדבר הראשון למניעת סכנות בטיחותיות היא המודעות אליהן. עליכם להכיר וללמוד את הסכנות הקיימות במרחב המשרדי בין אם הן סכנות נראות ובין אם הן סכנות בלתי נראות לעין.

על מנת שלא נזדקק לכל אלה ונבטיח את שובנו הביתה בשלום, הקפידו על הבטיחות במקום העבודה, בבית ובמשרד, היו ערניים לסכנות הצפויות וערוכים לקדם את פניהן.

חיפוש נכסים