כמה נקודות למחשבה על מעבר מחנות ברחוב אל תוך הקניון

צ'רלי הצעיר גדל בשוק. לסבא שלו היה דוכן ירקות, והוא נהג להכריז על סחורתו בקול, כשנכדו בן השבע עוזר על ידו. כאשר פתח צ'רלי את החנות המקורה הראשונה שלו, היה זה הישג אדיר מבחינתו. ועדיין, כמו סבו לפניו, הוא הכיר כל לקוח בשמו וידע אלו מצרכים הוא מעדיף.

צ'רלי הצעיר גדל בשוק. לסבא שלו היה דוכן ירקות, והוא נהג להכריז על סחורתו בקול, כשנכדו בן השבע עוזר על ידו. כאשר פתח צ'רלי את החנות המקורה הראשונה שלו, היה זה הישג אדיר מבחינתו. ועדיין, כמו סבו לפניו, הוא הכיר כל לקוח בשמו וידע אלו מצרכים הוא מעדיף.
לימים נעשה צ'רלי הבעלים של קניון מפואר, בן כמה קומות, שהכיל 54 חנויות להשכרה ותפס רחוב שלם. הוא הלך מחיל אל חיל אך לא חדל מלהתגעגע לריחות השוק, ליחס החם והאינטימי אל הלקוחות, לעומת האנונימיות של רצפות השיש והתאורה המתוחכמת בקניון שלו. וכך, בזקנתו, במקום ליהנות מהכסף שצבר, צ'רלי פתח שוב את הדוכן הישן של סבא שלו בשוק...
סיפור בדיוני? אכן. זהו תקציר הספר "כמעוף העורב" מאת ג'פרי ארצ'ר, סופר ספרי המתח הנודע. בספר חכם זה ישנם אלמנטים רבים שכדאי לנו לדעת לגבי ההבדלים בין חנות קטנה לקניון ענק.
נעקוב אחר דרכו של בעל חנות דמיוני, לצורך העניין נקרא לו יוסי, הבעלים של חנות בגדים, נניח, ברחוב המלך ג'ורג' בתל-אביב. חנות קטנה עם לקוחות קבועים ורווח צנוע, אולי ירושה משפחתית. אבל יוסי שלנו חשקה נפשו לפתוח עסק באחד הקניונים המובילים. ברגע שהוא החליט לוותר על הרחוב המוכר ולפתוח חנות במרכז קניות, הוא יעבור את השלבים הבאים:

 

בחירת המקום


חשיבותו של מיקום מוצלח הוא כידוע אחת מאבני היסוד בהצלחתו של העסק. ומכאן, ככל שהקניון מצליח יותר כך גם שכר הדירה גבוה יותר. יתר על כן, בקניונים המובילים בישראל, כגון קניון קריית אונו, קניון איילון, קניון רמת אביב, הקריון, שבעת הכוכבים בהרצליה או קניון ערים בכפר סבא, ישנה בדרך כלל רשימת ממתינים לפתיחת חנות במקום. ככל שהקניון יוקרתי יותר תתארך רשימת ההמתנה ויגדל המחיר הנדרש לפתיחת החנות. עם עזיבתו של דייר מסוים משולמים לעתים דמי פינוי על ידי הדייר החדש. יוסי יצטרך לשקול את עלות הפתיחה וזמן ההמתנה לעומת יוקרתו של המקום.

 

ההשקעה


הקמת חנות במרכז קניות כרוכה בהשקעה כספית גדולה. שכר הדירה הנגבה בקניונים הינו נתון קבוע של שכר דירה בסיסי או נגזרת של אחוז מסוים מהפדיון של השוכר. יש לבדוק בקפידה את צפי הפדיון כך שיוכל להצדיק את העלויות הנובעות מהפעלת החנות. יוסי חייב לחשב בקפידה את התקציב העומד לרשותו, כדי שלא להיכנס להרפתקה שלא יוכל לעמוד בה. עליו לתכנן את הפעלת החנות באופן שתישא רווח ישיר ומידי למן היום הראשון.

 

הסחורה


יוסי יגלה כי המלאי שנמכר בחנותו אינו עונה על דרישות הקונים. סבא שלו, יוסל גולדשטיין, החזיק נוסף לבגדים גם גלילי אריגים לתפירה ידנית, בדים לווילונות וכיוצא באלה סחורות שלקוחותיו הקבועים ביקשו. יוסי יצטרך להיפטר מחלק מהסחורה, ולהכניס במקומה פריטים אופנתיים, ולפחות כמה מותגים שיוצגו במקום בולט בחנות. הוא גם ישנה את שמה מ"חנות הבגדים של גולדשטיין" ל"מרכז האופנה", ישקיע בפרסומת ויערוך מבצעי הנחות עונתיים.

העיצוב


ברור שמה שהיה טוב ברחוב המלך ג'ורג' שוב לא יצלח כאן. לאור הסטנדרטים הגבוהים בקניון יש חשיבות רבה לרמת העיצוב של החנות. ההוצאה בגין עיצוב הולם של חנות במרכז קניות הומה עשויה להיות גבוהה, אולם זוהי השקעה התחלתית חשובה. על מנת למשוך את לבם של מבקרים עתידיים לא די בגימור מרשים ובחלון ראווה מעוצב לתפארת, יש גם להחליף את התצוגה לעתים מזומנות.

צוות העובדים


יוסי שלנו עשוי לגלות כי גם בתחום זה מה שהתאים להפעלת חנותו הפרטית שוב אינו מספיק. סבא יוסל עבד לבדו או בהשתתפות בני המשפחה, ובימים של מכירה עונתית גם הדודה ציפורה מנתניה גויסה לעזרה. כדי לעמוד בקריטריונים ובתחרות של מרכז הקניות יש עכשיו צורך להעסיק צוות עובדים מיומן, ובעלות גבוהה הרבה יותר. הפעלת חנות אופנה בגודל בינוני בקניון מצליח מצריכה העסקת שניים עד שלושה זבנים/ות בכל משמרת. צוות העובדים חייב לכלול גם קופאי/ת, עובד/ת ניקיון, ולעתים (תלוי בגודל החנות ובקניון) גם שומר בכניסה.

והשלב האחרון: החנות מבריקה ומצוחצחת, גדושה בסחורה אופנתית, ויוסי קובע מזוזה על הדלת ונושא תפילה קצרה לאלוהי המסחר, שיברך את פועלו. שיהיה בהצלחה!

חיפוש נכסים