המדריך לחיפוש אחר נכס

נעזרים במתווך או מחפשים באופן עצמאי?

 

החלטתם שאתם מעוניינים בנכס חדש. אז ראשית מזל טוב. אם זאת חיפוש אחר נכס חדש ומציאתו עלולים להיות משימה מאתגרת.
לאחר שעברתם על כל רשימת הצרכים והציפיות מהנכס המבוקש, השאלה הבאה אותה אתם צריכים לשאול את עצמכם היא – האם להעזר במתווך למציאת הנכס המתאים או לנסות ולאתר נכס מתאים באופן עצמאי? לכל אחת מהבחירות יתרונות וחסרונות, נדון בכל אחת מהן בנפרד.

לכאורה הדברים פשוטים: אם נפנה למתווך, הוא יכול לחסוך לנו את הטרחה הכרוכה בחיפוש הנכס ובכל ההליכים הכרוכים ברכישה, אולם אז נצטרך לשלם סכום מוסכם מראש כדמי תיווך, בד"כ 2% מערך העסקה או דמי שכירות של חודש אחד.

מצד שני, אם נחליט לעשות הכול לבד, נצטרך להתרוצץ ולבצע בעצמנו את כל המשימות שמתווך יכול לעשות למעננו טוב יותר ומהר יותר. בקצרה, במה כדאי להשקיע יותר, בכסף או בזמן?

למעשה, הדברים מורכבים הרבה יותר. נבחן את שתי האפשרויות:

 

א.רכישה או השכרה של נכס בעזרת מתווך מקצועי

פנייה למתווך נושאת עמה מספר יתרונות מרכזיים בחיפוש אחר הנכס המתאים. מתווך חוסך את הטרחה שבהשקעת זמן בחיפוש אחר נכס ובהליכים הכרוכים ברכישה. בנוסף, מתווך ותיק ומוכר חולש על מאגר נכסים מבוקשים שיכולים להתאים עבור הצרכים שלכם.

על פי הערכות שונות קיימים בישראל יותר מעשרת אלפים מתווכים, הפועלים באלפי משרדי תיווך, רובם מיומנים ובקיאים במלאכתם.

תשלום עבור דמי תיווך הינו בדרך כלל 2% מערך העסקה או דמי שכירות של חודש אחד.

עם זאת, למרות רתיעה טבעית מפנייה למתווכים ומתשלום דמי תיווך, ישנם אזורים, בעיקר בגוש דן ובמרכז הארץ, שבהם יש קושי ממשי להשיג נכס טוב בלי תיווך.

 

אם מתקבלת החלטה לפנות למתווך, כדאי לברר את הפרטים הבאים:

  • המתווך מחזיק ברישיון תיווך בתוקף והינו בעל ניסיון
  • לבדוק היטב את הסכמי התיווך, במיוחד את אלה המעניקים בלעדיות למתווך, ואת המצב המשפטי כלפי המתווכים בזמן ניסוח ההסכם. בדיקה מוקדמת מונעת מצב שבו קיימת התחייבות לשלם עבור אותו נכס ליותר ממתווך אחד.

ב.רכישה או השכרת נכס ללא מתווכים

ראשית, יש לצאת מנקודת הנחה כי קיים מבחר גדול של נכסים העומדים לקנייה או להשכרה המתאימים לצרכיכם. לכן, בשלב הראשון מומלץ למקד את החיפוש לפי צרכים ספציפיים. בשוק קיימים היום מגוון של פלטפורמות לחיפוש אחר נכס – לצד לוחות והמודעות בעיתונים המוכרים העומדים לרשותנו, קיימים שורה של אתרי אינטרנט המפרסמים לוחות יד ראשונה ויד שנייה בחינם.

 

עם מציאת הנכס, יש לתאם מול בעל הנכס אפשרות לראות את הנכס פיזית – בדומה לחיפוש אחר דיקה, יש לקחת בחשבון לאחר שבדקנו ומצאנו את הנכס המתאים לנו, עלינו ליצור קשר עם בעל הנכס, ולבוא לראות את המקום פיזית. זו יכולה להיות טרחה לא קטנה, בייחוד אם יש עוד כמה נכסים מתוך הרשימה שהכנו. דבר נוסף, עלינו לוודא כי מוכר או משכיר הנכס הנו אכן הבעלים של המקום; יש לבדוק את מסמכי הבעלות ולוודא שהנכס איננו משועבד.

 

כששוכרים נכס (בעיקר מסחרי) יש לבקש את המפרט הטכני.
לבסוף יש לבדוק שכל הפריטים בנכס המוצע נמצאים במצב תקין.

 

השלב הבא הוא עריכת החוזה. חשוב להיות מאוד זהירים, בפרט אם אנו לא מנוסים בעסקאות דומות. עשרות סעיפים טעונים בדיקה, כגון: ניסוח ההסכם באופן שהתנאים לא יפעלו לטובת המשכיר או המוכר; לקבוע את משך התקופה הקצובה והאופציה להארכתה במקרה של שכירות, או את מועד הכניסה לנכס במקרה של קנייה; ובעיקר, לסכם את גובה המחיר הנדרש עבור הנכס, את תשלום המקדמה ואת מועדי השלמת התשלומים. על כל אלה כדאי ורצוי להיוועץ בעו"ד המתמחה בתחום.

בסופו של דבר, לאחר כל הטרחה, איננו פטורים לחלוטין מהוצאה כספית, שכן עלינו לשלם לעורך הדין את שכר הייעוץ ועריכת החוזה.


 

מדוע בכל זאת כדאי לפנות למתווך?

קודם כל, המבחר. מתווכים מוסמכים ומנוסים מחזיקים במלאי גדול של דירות, חנויות ומשרדים להשכרה ולמכירה ברחבי הארץ. למתווכים אלה יש בדרך כלל אתרי אינטרנט משלהם, בהם תוכלו לראות את כל פרטי הנכס בלי לטרוח ולבוא למקום. במשרדי התיווך תקבלו שירות אישי, ייעוץ ותמיכה. יתר על כן, חוק המתווכים מחייב את המתווך לגילוי נאות - כלומר הוא חייב לספר לכם על כל פרט מהותי הקשור בנכס, על כל הליקויים האפשריים, כמו גם על תוכניות בניה ומסחר עתידיות בקרבת המקום, בכך יחסוך לכם את הצורך בבדיקה מקיפה של הנכס. ברוב המקרים המתווך גם ילווה אתכם לעורך הדין שיכין את חוזה השכירות או הרכישה. יובהר, כי בכל מקרה, כדאי לפנות לעו"ד אשר ילווה את העסקה, בין אם מדובר ברכישה או השכרה בליווי מתווך או בלעדיו.

 

למי כדאי לפנות?

בישראל פועלות גם כמה רשתות תיווך גדולות, אשר יתרונן על פני המתווכים העצמאיים הוא בעיקר במערכת המידע ובחלוקת המידע בין המשרדים השונים של הרשת, אשר מאפשרת ללקוח למצוא את הנכס הדרוש מתוך מאגר גדול הרבה יותר.

נוסף לרשתות התיווך קיימות גם חברות של יועצי נדל"ן שמרכזות תחת קורת גג אחת את כל ההליכים שתוארו לעיל. בעזרתן כל שלב בתהליך החיפוש, הקנייה או המכירה, נעשה באופן חלק ומהיר.

ליועצי הנדל"ן יש מידע לגבי מגמות בשוק וכלים אנליטיים הנדרשים לבחינת התפתחויות ומגמות שוק צפויות. הם מומחים בעסקאות מכר והשכרה של נכסי נדל"ן וילוו אתכם לכל אורך הדרך.

חיפוש נכסים