בנייה ירוקה והתייעלות אנרגטית

מחקר ישראלי שהתפרסם לאחרונה מצא כי עובדים המועסקים בחלל עבודה שעומד בתקן הישראלי לבנייה ירוקה מרוצים מסביבת העבודה שלהם הרבה יותר מעובדים המועסקים בבניין רגיל. זו גם הסיבה שהפריון שלהם צפוי לעלות, גם במגזר השירות הציבורי (חברות ציבוריות) וגם במגזר ההייטק. גם חברות הנדל"ן המניב, ביניהן אמות, שכבר אימצו את הגישה הירוקה, מצביעות על עלייה משמעותית במהירות ההשכרה ובמחירי שטחי המסחר והמשרדים בבניינים ירוקים.

 

ירוק זה אין - תקן 5281


בעשור האחרון גברה המודעות הציבורית, עם ההכרה שהאנושות ניצבת בפני אחד האתגרים הגדולים ביותר עמם התמודדה אי פעם; ההתחממות הגלובלית מהווה סיכון מוחשי לאזורי מחייה ולמערכות אקולוגיות עליהם נשענות אוכלוסיות שלמות הכוללות מיליארדי בני אדם. הקהילה המדעית תמימת דעים כי בשל פעילות האדם של שריפת דלקים פוסיליים עולה טמפרטורת כדור הארץ, ואתה מתגברות תופעות טבע קיצוניות.

 

על פי מאגר המידע של USGBC (המועצה האמריקאית לבנייה ירוקה), הקמת מבנים ותפעולם השוטף הם אחד הגורמים המרכזיים לפגיעה בסביבה, והם אחראים על פליטת 38% מסך פליטת ה-CO2.במסגרת התחייבותה עם הצטרפותה לארגון ה-OECD, הודיעה ממשלת ישראל כי תפעל לקידום אסטרטגיה מקיפה לצמצום הפליטה, במקביל ליישום מדיניות לניהול אנרגיה והתייעלות אנרגטית, וכן תקבע יעדים וצעדים נדרשים להפחתת פליטת גזי חממה.

 

במסגרת קידום יעדים אלה הוחלט על קידום הבנייה הירוקה בישראל. גם החלטות ממשלה נוספות העוסקות בהתייעלות אנרגטית וצמצום פליטת פחמן מתמקדות בבנייה ירוקה. ב-13.2.2013, הערים החברות בפורום ה-15 חתמו על אמנה להפחתת זיהום אוויר ולהגנה על האקלים. במסגרת אמנה זו, התחייבו הערים להציב יעדי צמצום כמותיים ברורים לפליטת גזי חממה וזיהום אוויר עירוני ולהכין תוכנית פעולה שתוביל להשגת יעדים אלה. החלטת הפורום כללה מתווה הדרגתי לאימוץ ת"י 5281 הכולל מבני מגורים, מבני עירייה, נדל"ן מניב, נדל"ן מסחרי ועוד. בכינוס הפורום העירוני בפברואר 2017, עלה כי מתוך 15 הערים העשירות בישראל רק 6 הגיעו ליעד היישום הסופי שכלל תכנון או הקמת מוסד חינוכי אחד לפחות בהתאם לתקן. כך הפך המונח בנייה ירוקה למונח שגור בפיהם של קבלנים, יזמים וגורמים סביבתיים ומתייחס לשיטת בנייה כוללת ששואפת למזער נזקים סביבתיים בתהליך הבנייה ולהיטיב עם הסביבה והאוכלוסייה בכל שלבי התכנון, הבנייה והאכלוס.

 

המשרד להגנת הסביבה מגדיר בנייה ירוקה כידידותית לסביבה, בריאה לדייר ולמשתמש, כמעודדת התייעלות אנרגטית דוגמת חסכון בחשמל ובמים ומחזור פסולת, שימוש בתחבורה ציבורית וכמשפרת את איכות החיים של דיירי הבניין. יישום בנייה ירוקה בבנייני משרדים טומן בחובו פוטנציאל לתועלות כלכליות ישירות רבות, הכוללות חסכון באנרגיה ובמים, צמצום עלויות סביבתיות, צמצום עלויות האחזקה והתפעול וכן תועלות עקיפות, דוגמת חסכון הנוצר בשל העלייה בפריון העבודה והשיפור בבריאות העובדים. בדוח ברוטלנד, דוח הוועידה העולמית לסביבה ופיתוח שנכתב בשנת 1987, הוגדרה בנייה ירוקה כ"הבטחת מילוי צרכי ההווה ללא סיכון יכולתם של הדורות הבאים לספק את צרכיהם הם".

 

התקן הישראלי לבנייה ירוקה נקרא ת"י 5281 והוא מורכב מסדרת פרקים המגדירים מהי בנייה ירוקה בישראל. התקן כולל בנייני מגורים, נדל"ן מסחרי ונדל"ן מניב, מוסדות חינוך ומבנים ציבוריים. שיטת הדירוג האמריקאית לבנייה ירוקה נקראת-LEED- Leadership in Energy and Environmental Design; כיום, זוהי שיטת הדירוג המוכרת ביותר בעולם לבנייה ירוקה והיא כוללת 5 קטגוריות מרכזיות: אתר בר-קיימא, שימוש יעיל במים, חיסכון באנרגיה, חומרים ומשאבים ואיכות הסביבה בתוך המבנה.


 

כולם מרוויחים


כאמור, מחקר ישראלי חדש של האוניברסיטה העברית בירושלים מצא כי עובדים המועסקים בבניין משרדים שעומד בתקן הישראלי לבנייה ירוקה (ת"י 5281), מרוצים יותר מסביבת העבודה הפיזית באופן מובהק (21%) בהשוואה לעובדים המועסקים או השוכרים משרדים ושטחי עבודה בבניין רגיל. באמצעות חיתוך נתוני הסקר עם רשימת הבניינים הירוקים של המשרד להגנת הסביבה, המחקר השווה בין עובדים במשרדים להשכרה בבניין שנבנה בבנייה ירוקה לבין עובדים בבניינים "רגילים".

 

מעבר להשפעה על מצב הרוח, נמצא כי סביבת העבודה והאלמנטים ה"ירוקים" משפיעים לטובה על פריון העבודה דרך העלאת המוטיבציה ונוכחות העובדים. מחקר שבוצע על ידי T.A Chan באוניברסיטת הרווארד ב-2017 בנושא פרודוקטיביות בסביבת עבודה ירוקה, גילה שיפור של מעל 100% (!) בביצועים הקוגניטיביים, ביכולת ביצוע משימות ותפקוד בלחץ של נבדקים בסביבת עבודה ירוקה לעומת עמיתיהם בסביבת עבודה סטנדרטית.


 

מקדימים את המחר


במקביל לפרסום המחקר, אמות השקעות שחרטה על דגלה את ערך הקיימות, החליטה על הקמת פרויקט יוקרתי המציב סטנדרט חדש ואיכותי במיוחד בתחום בנייני המשרדים בישראל – מגדל אמות אטריום ברמת גן. עם סיום הפרויקט, בו שולבו אלמנטים חדשניים הכוללים מערך ייצור אנרגיה מתחדשת, מערכת מחזור מי מזגנים ועוד, נמצא כי המשרדים להשכרה ושטחי המסחר במקום הושכרו במהירות כפולה מהנהוג בפרויקטים בהיקף כזה, מה שאפשר את הגדלת זכויות בנייה ובניית קומת משרדים נוספת להשכרה.

 

מגדל אמות אטריום נחשב לבניין המשרדים הראשון בישראל שעמד בתקן האמריקאי LEED PLATINUM לבנייה ירוקה. עמידתו בתקן זה יוצרת התייעלות אנרגטית וחיסכון שוטף באנרגיה של כ-36%. ההחלטה על ההסמכה ל-LEED התקבלה בשלב מאוחר יחסית, לאחר שבניית שלד המגדל של אמות אטריום כבר החלה. לכן, קבלת הדירוג הגבוה ביותר של LEED נחשבת להישג הבולט ביותר של הפרויקט. הביצועים התרמיים המשופרים של הבניין מתאפשרים הודות למערכת קיר מסך כפול ייחודי; מעבר לביצועים האנרגטיים המצוינים, התכנון מאפשר איכות גבוהה של החללים הפנימיים, תנאים תרמיים מעולים, חדירת אור יום ונוחות ויזואלית. הפרויקטים של אמות בייזום נדל"ן (הן בתחום הנדל"ן המניב והן בתחום הנדל"ן המסחרי), מתוכננים כמבנים ירוקים ומושם בהם דגש על שימוש מושכל במשאבי טבע מתכלים והתייעלות אנרגטית במערכות המבנה, מה שגורם להפחתת פליטת גזי חממה.

 

השגת היעדים מתבצעת גם באמצעות חתירה לצמצום פסולת ומחזור, חסכון בצריכת חשמל, מים ונייר במשרדי החברה וניהול נכסים יעיל ושוטף של נכסי החברה. הבנייה הירוקה מאפשרת לכל הצדדים לצאת מורווחים; העובדים נהנים יותר להגיע לעבודה, איכות החיים שלהם משתפרת באופן משמעותי, המעסיקים נהנים מתפוקה גבוהה יותר של העובדים ומהפחתה משמעותית בימי מחלה, חסכון משמעותי באנרגיה, חשמל ומים, בעוד היזמים נהנים מהמהירות בה מושכרים שטחי הנדל"ן המניב, המסחר והמשרדים להשכרה.

מה חדש באמות

חיפוש נכסים