העולם החדש של נכסים מניבים

מה הייתם אומרים, לו בניין המשרדים שאליו אתם מגיעים לעבוד בכל יום, היה מוקף בפארק מעוצב ומוצל שאליו אפשר לצאת כדי לנוח באמצע היום? או אם אפשר היה לעלות לגג ולנשום אוויר צח בטיילת המשקיפה אל העיר והים? מה הייתם אומרים אם מבלי לצאת מהבניין, הייתם מוצאים לשימושכם בתי קפה, מכון כושר, חדרי אוכל ומלתחות? ואם כל החללים – מהמשרדים ועד הלובי – היו מוארים באור שמש טבעי?

מה הייתם אומרים, לו בניין המשרדים אליו אתם מגיעים לעבוד בכל יום היה מוקף בפארק מעוצב ומוצל אליו הייתם יכולים לצאת לנוח באמצע היום? או אם הייתם יכולים לעלות לגג ולנשום אוויר צח בטיילת המשקיפה אל העיר והים? מה הייתם אומרים אם מבלי לצאת מהבניין הייתה לכם גישה לבתי קפה, מכון כושר, חדרי אוכל ומלתחות? ואם כל החללים – מהמשרדים ועד הלובי – היו מוארים באור שמש טבעי? בשלב הראשון אולי הייתם מניחים שמישהו התבלבל בין בית מלון לבניין משרדים. אבל לאחר מחשבה נוספת, סביר שהייתם אומרים: "זה בדיוק המקום בו הייתי רוצה לעבוד". תפיסת העולם העדכנית בעולם הנדל"ן המניב מכוונת בדיוק לאנשים כמוכם: מנהלים ועובדים שיודעים שמגיע להם יותר. לקוחות שכבר לא יסתפקו בבניין בסיסי המציע חנייה-מעלית-משרד, עם מערכות מיזוג ותאורה מיושנות וחלונות קטנים, אלא מעוניינים במבנים המספקים חוויה עשירה המשפרת את איכות העבודה וגם את תפוקת העבודה.

סביבה בת-קיימא מתכנון ועד ביצוע


תנאים כאלה אולי נשמעים מפנקים, אך הם לא מה שמנהלים ועובדים מחפשים. מנהלים מעוניינים להבטיח תפוקת עבודה גבוהה ביעילות - ולאורך זמן. ואילו העובדים רוצים להרגיש בבית במשך שהותם במקום העבודה; עם פינות הירגעות, מקום חנייה, להטעין את האופניים החשמליים ואפילו להביא איתם את הכלב לעבודה. כל ענף בתחום הנכסים המניבים עומד מול אתגרים תרבותיים וטכנולוגיים. תחום הנדל"ן המסחרי, למשל, צריך להתאים את עצמו לעולם בו חלק גדול מהרכישות מתבצעות ברשת. גם תחום המשרדים להשכרה נדרש להתאים את עצמו לעידן של מוצרים המותאמים אישית ללקוח. העובדים, המנהלים והחברות כבר לא מסתפקים בקופסאות בטון אחידות, אלא דורשים מבנים שניתן לסגל למגוון דרישות, ולספק לעובדים סביבה המותאמת הן לצורכי החברה והן לצרכיו האישיים של העובד. היזמים השכילו להבין שנכון להשקיע במשרדים הממוקמים במבנים מתקדמים, מאחר והבניין עצמו יוצר תועלת כלכלית. התפיסה החדשה בעולם הנכסים המניבים מבוססת על מחקרים רבים, המלמדים שתפוקת העבודה מושפעת מעיצוב הבניין ומאיכות הבנייה, כמו גם מאיכות הסביבה הפנימית (- Internal Environment Quality IEQ). בנוסף, השקעה במבני משרדים מתקדמים מייצרת גיוס נכון ואפקטיבי של עובדים שיתפקדו היטב בסביבת עבודה חדישה ומתקדמת.חשיפה רבה לאור טבעי ויצירת סביבה אקוסטית נוחה התגלו כשני גורמים מרכזיים המשפיעים על איכות העבודה. לכך יש להוסיף את איכות האוויר והנוחות התרמית. אפילו פרמטר של קווי תצפית ארוכים בתוך החלל המשרדי ומחוצה לו הוכח כמונע עייפות וכמשפר את איכות העבודה. לא רק לפרמטרים בריאותיים יש השפעה חיובית; גם עיצוב ואסתטיקה הוכחו מחקרית כגורמים מרכזיים המשפיעים על איכות העבודה. העובדים אינם מכונות; הם זקוקים לסביבת עבודה שמתחשבת בהם כאינדיבידואלים כבעלי טעם ייחודי. כשנעים להם במשרד – הם יעילים יותר. הפרמטרים החשובים הללו תלויים רק בתכנון המוקדם של הבניין. לקוחות יוכלו ליהנות מסביבת העבודה המתקדמת והרווחית ביותר רק אם יזם הבניין יצא לדרך מתוך חזון ברור, ש'חי' את חזית המחקר בתחום התכנון. חזון כזה מכתיב את כל הפעולות כבר משלב רכישת המגרש המתאים. אחרי שהבניין בנוי, העיצוב הפנימי של המשרדים לא יוכל להוסיף לבניין פרמטרים שהיזם לא לקח בחשבון שנים קודם כן. עבור היזם מדובר בסיכון ובהשקעה לא מבוטלים, אך גם בהזדמנות: סביבת עבודה מתקדמת מושכת שוכרים איכותיים ורווחיים. 
 

התפיסה החדשנית ביותר – גם בישראל


אמות, כחברה מובילה הקובעת סטנדרטים עסקיים ותכנוניים חדשים בתחום הנכסים המניבים בישראל, מיישמת תפיסה זו בבניינים החדשניים שהיא מקימה. בניין 'אמות על הפארק' באזור ההייטק של רמת החייל בתל אביב מספק סביבת עבודה נעימה לכל העובדים בבניין. חלוקת הבניין לשני אגפים מאפשרת לאור טבעי לחדור לכל משרד. הקומות מרווחות כדי לאפשר גמישות תכנונית בעיצוב המשרד: משרדים סגורים לצד חללי עבודה אופן-ספייס, פינות למפגש בין העובדים לצד פינות התרגעות. החזית השקופה משתלבת בפארק הירקון שמגיע עד לפתח הבניין, נוף המשרה שלווה על המבקרים ועובדי הבניין.גם בניין 'אמות פלטינום' בפתח תקווה, הממוקם מעברו השני של כביש מספר 4, מעניק סביבת עבודה מודרנית ונעימה. 22 הקומות המרווחות בבניין וסטנדרט הבנייה הגבוה משכו אליו שוכרים משמעותיים.אולם, גולת הכותרת טמונה בשני מגדלי משרדים הקובעים את הסטנדרט עבור שוק הנכסים המניבים כולו. בניין 'אמות אטריום' בדרך ז'בוטינסקי ברמת גן הוא הראשון בישראל שזכה לתקן הגבוה ביותר לבנייה ירוקה, LEED PLATINUM. הבניין מציע תנאים מקסימליים לבריאות העובדים: איכות אוויר גבוהה ואקוסטיקה מצוינת, תאורה טבעית, נגישות לאנשים עם מוגבלויות המנצל ביעילות את משאבי כדור הארץ: חשמל, מים, קרקע ופסולת. בנוסף, מעליות שקופות הופכות לאטומות עבור אלה הסובלים מפחד גבהים.הסטנדרט הייחודי באטריום משך חברות מובילות מאזורי פריים לוקשיין בתל אביב לאזור הסיטי של רמת גן, מעבר שהוכיח את עצמו כבעל תועלת כלכלית.

 

קרחון על איילון


בניין ToHa במחלף השלום מביא את התפיסה החדשנית של הנכסים המניבים לשיאים חדשים. את העיצוב הייחודי של הבניין אי אפשר להחמיץ מקילומטרים, וגם מרחוק ניתן להבחין מדוע הפך במהירות לנכס מבוקש. עיצוב הבניין משדר עוצמה לצד גמישות: צורת הקומות המשתנה מספקת למבנה המסיבי קווי מתאר דינמיים, כאילו הבניין משתנה לנגד עינינו. הבניין עוצב בהשראת קרחון – עצום, חזק, גמיש ומשתנה. קומות הבניין הן שקופות ורחבות ידיים במיוחד, בשטח ממוצע של כ-3000 מ"ר לקומה. כל קומה מעוצבת באופן שונה, ליצירת תחושת מרחב וגיוון בלתי פוסק. תאורה טבעית מציפה את הבניין מחלון הגג ועד הלובי, ומשווה לבניין תחושה אוורירית ונעימה. הבניין נבנה על טביעת רגל אקולוגית קטנה כדי להקיף אותו בגנים, שיוצרים ריאה ירוקה בסביבה קדחתנית וצפופה. בתוך הבניין העובדים נהנים מסעדות, חדרי כושר ותנאי שירות ייחודיים הכוללים כביסה, דואר, וולה פרקינג ועוד.תפיסה חדשנית זו היא שהובילה את ענקית החללים המשותפים, WeWork, לשכור שש קומות בבניין ל-15 שנה, עם אופציה להארכת השכירות. 
 

ניהול ארוך טווח


נדל"ן מניב חדשני נועד להיות על-זמני, גם בשל נוכחותו הציבורית וגם בשל סיבות עסקיות. לא מדובר בהשכרת משרדים בשיטת 'שגר ושכח'. האחריות של בעל הנכס לשמור עליו ועל העקרונות שהנחו את יצירתו היא יוצאת דופן, כי עליה להימשך עשרות שנים.לכן, שוכרים ורוכשים המשקיעים סכומים גבוהים רוצים להיות סמוכים ובטוחים ביכולת ניהול הנכסים של בעלי הנכסים המניבים, כך שיצליחו לשמור על ערכם ועל התועלת שלהם לאורך זמן. לקוחותיה של אמות מלמדים שהם סומכים על החברה כמי שיכולה לתכנן, לבנות ולנהל נכסים מניבים מורכבים המשמרים את החוויה הייחודית שהם מציעים לאורך זמן.

מה חדש באמות

חיפוש נכסים